Son dakika: Gözler memur ve emekli zammına çevrildi: İşte en güçlü zam tahmini

Yeni asgari ücret yaklaşık 7 milyondan fazla çalışanı doğrudan etkilemesinin yanında, yasal mevzuattaki birçok düzenlemede ölçü olarak kabul edilmesi bakımından da her vatandaşı yakından ilgilendiriyor. Peki yeni dönemde memur ve emekli maaşlarına ne kadar artış yapılacak? İşte detaylar…

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Tarkan Zengin açıklamasında şu ifadeleri kullandı: 

“Cumhurbaşkanımız bir tercihte bulunuyor. Asgari ücret seviyesini artırarak genel ücretler seviyesini artırıyor. Türkiye sosyal bir devlet. Emeklinin, emekçinin, dar ve sabit gelirlinin yanında olma tercihini kullanarak bu artışları yapıyor. Emeklilere ilave artışlar, refah payı hep konuşulan bir kavramdı. Sadece toplu sözleşmenin öngördüğü artışlar değil, sadece yasanın emeklilere öngördüğü artışlar değil onun üzerinde refah payı vererek dar ve sabit gelirlilerin yanında olma tercihi kullanıldı.

ARTIŞ NE KADAR OLUR?

3 Ocak Çarşamba günü TÜİK aralık ayı TÜFE oranını açıklayacak. Hem yıllık TÜFE belli olacak, maaş artışlarını belirleyen, emekli, memur maaşlarını belirleyen Temmuz-Aralık ayı TÜFE oranı belli olacak.

Memur ve memur emeklilerinin maaş artışları toplu sözleşmeye göre oluyor. 7. dönem toplu sözleşme ağustos ayında yapılmıştı. 5 aylık çerçevede enflasyon farkı dahil olmak üzere memur ve memur emeklilerinin alacağı artış yüzde 45. Buna aralık ayı TÜFE’si de eklenecek. Ben başından beri yüzde 50’ye yakın artışın olma ihtimalini değerlendiriyorum. OVP’de yıllık TÜFE yüzde 65 çerçevesinde öngörüldüğü için, projeksiyonlar bu rakamın olabileceğini gösterdiği için yüzde 50’ye yakın bir artış olacak.

GÖZLER 3 OCAK’TA!

Sayıları 2 milyon 400 bin emekli memur var, toplamda 15 milyon 200 bin emeklimiz var. 13 milyon civarında SSK ve Bağkur emeklileri var onların maaşları kanuna göre ocak ve temmuz ayında maaşları artıyor. 5 aylık TÜFE yüzde 33.66. Böylelikle özellikle yüzde 65 yıllık enflasyon hedeflemesinin gerçekleşmesi durumunda SSK ve Bağkur için öngörülen aylık artışları yüzde 38 seviyelerinde olacak. Buna ilave bir şey yapılıp yapılmayacağı 3 Ocak tarihinde tam net artışlar belli olduktan sonra daha net olacaktır. Şu anda görülen yüzde 65 öngörülen enflasyonun gerçekleşmesi durumunda SSK ve Bağkur emeklilerinin yüzde 38, memur ve memur emeklileri yüzde 50’ye yakın maaşları artacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx