TİM Başkanvekili Güleç, ‘Sermayeden tasarruf edilmeli’

Aydınlık’tan Sabrican Tıknazoğlu’na konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanvekili Ahmet Güleç, enflasyon artışın karşısında, ‘Sermayeden tasarruf edilmeli’ dedi.

Enflasyonun en çok dar gelir vatandaşları etkilediğini büyük sermaye sahibi insanların enflasyona karşı kendimi koruma imkanlarına sahip olduklarını dile getiren iş insanı Ahmet Güleç, şu ifadeleri kullandı:

“Toplumsal dinamiklere baktığımız zaman bir mağduriyet varsa alt gelir grubunda vardır. Ben iş dünyasından bir müteşebbis olarak mağduriyeti özellikle; çalışanlar, küçük esnaf, kendi emeğiyle müteşebbise olan tüccarların yaşadığını görüyorum. Bu mağduriyeti yaşamayan kesimler ise rantlara sahip olanlar ve büyük sermaye sahipleri. Çünkü bu gruplar enflasyona karşı kendini koruyabilecek faktörlere de sahip. Hatta enflasyon, aşağıdan yukarıya doğru bir kaynak aktarımı da meydana getiriyor.

“Türkiye’deki enflasyonu temeli talep enflasyonu değil, maliyet enflasyonu. Bu maliyet enflasyonunda da işçinin hiçbir suçu yok. İnsanların makul seviyede hayat sürmelerini sağlayacak koşulları yaratmamız lazım. Enflasyonla mücadele için asgari ücreti yükseltmenin enflasyonu kaç puan artıracağını tespit etmekten ziyade sermaye payından daha çok tasarruf sağlamamız lazım.

“Enflasyonun sebebini talepte değil maliyette aramak lazım. Bunun için de hükümetin alacağı enflasyonla ilgili mücadele kararlarını destekliyoruz. Ancak ‘Ekonomiyi soğutarak enflasyonu düşürürüz’ anlayışının rasyonel olmadığına inanıyorum. Bu teori olarak doğru olabilir fakat Türkiye’deki enflasyon, talep enflasyonu olmadığı için eksik kalacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx